Author Topic: A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet  (Read 12708 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Atention

 • Super Anetar
 • *****
 • Posts: 976
 • Postimet: +27/-4
A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet
« Reply #14 on: July 14, 2009, 04:42:20 PM »
Qendra kullore nguimore ka plot , qendra si keto qe thu ti nxuq .

permeti

 • Guest
A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet
« Reply #13 on: November 05, 2008, 10:24:10 PM »
Atehere ne lidhje me temen.
Ne Shqiperi natyrisht ka qendra kulturore per femije ne cdo qytet te saj. Problemi aktual eshte se ato jane shnderuar ne vende ku militante partie te cfaredo ngjyre marrin thjesht nga nje rroge, pa i patur fare aftesite per te cilat paguhen, por edhe ne qofte se i kane pa i ushtruar keto aftesi.
Realizojne nje ose dy aktivitete bajate ne vit. Nje per nje qershorin, tjetri per vitin e ri. Skenari eshte i njejte vit per vit, vetem femijet nderrohen. Njerezit qe i gatisin po ata. Spektatore nuk ka.
Por ne qofte se keto qendra vihen realisht ne pune, mendoj se dicka te mire do te sjellin, duke edukuar apo duke zbuluar talente qe i duhen shoqerise dhe duke gjalleruar jeten e paket kulturore ne qytetet e mjera te Atdheut tone te dashur.

abc

 • Guest
A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet
« Reply #12 on: November 05, 2008, 12:20:15 PM »
Shiko geni.Nuk e dhashe ate pergjigje per temen qe hapa vete.E dhashe per levizjen qe donin te benin Tori me Gerrardin(Tori deshi ta kalonte ne zhvillime politike).Jemi keqkuptuar.Te pershendes

geni

 • Guest
A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet
« Reply #11 on: November 05, 2008, 11:51:50 AM »

                   Do te mundohem te jeme sa me shume sintetike(jam ne pune :P) ne pergjigje abc, nuk me duket e arsyeshme pergjigja juaj , pak rendesi ka fakti se ke femije apo jo , ke motra, vellezer , niper , o shoke o do te kesh ne te ardhmen femije dhe nje problem qe tani te duket i larget , mund te jete nje realitet shume i afert ...pastaj abc ketu nuk mund te hapen tema vetem mbi bazat e interesave personale,apo jo???
pershendetje..........

abc

 • Guest
A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet
« Reply #10 on: November 05, 2008, 10:11:52 AM »
ok gerrard

Gerrard73

 • Guest
A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet
« Reply #9 on: November 05, 2008, 10:06:17 AM »
Abc mund te vazhdojme te diskutojme per kyte teme perseri, sepse eshte nder temat me interesante, Tori deshi te prezantoje nje program politik dhe eshte e drejte ta postoje te "zhvillimet politike".
Sidoqofte une e kam dhene propozimin tim, per mua qendrat per te rinjet qe ne duhet te marrim shembull jane ORATORET, qe ne Itali i organizon kisha katolike qe e ka orgnizuar nje te tillle edhe ne Shkoder.
Dhe per mua ORATORET do te ishin te nevojshem ne te gjitha qytetet e tjera te Shqiperise, sepse do te largonin rinine nga Bingot apo lojra e tjera te fatit qe jane duke shkaterruar te ardhmen e tyre.
Ky do te ishte nje propozim dhe mendoj nje prej zgjedhjeve me te dobishme per te zgjidhur kyte problem.

abc

 • Guest
A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet
« Reply #8 on: November 05, 2008, 09:55:02 AM »
Per mua ska problem hapeni ku te doni.Une s'kam femije sepse jam akoma i ri per martese.Temen e hapa per femijet tuaj

Gerrard73

 • Guest
A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet
« Reply #7 on: November 05, 2008, 12:49:50 AM »
Une jam shume dakord, por nese doni te flisni vetem per politik postoje tek "zhvillimet politike" nese eshte nje program i pergjithshem mund te vazhdosh edhe ketu, si te doni.

geni

 • Guest
A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet
« Reply #6 on: November 05, 2008, 12:31:03 AM »
Personalisht nuk kam asnje problem , besoj se abc do te jete me i kenaqur nqs kete teme e trajtome ketu...pa asnje influence politike , ndofta ka edhe te drejte, ne me maniat tona per politiken po e tejkalojme pak dhe po largohemi pak nga problemet reale...Persa i perket fajeve i lem mbas dore, çdo ide tjeter eshte interesante, te pakten sipas meje  .....

Gerrard73

 • Guest
A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet
« Reply #5 on: November 05, 2008, 12:26:58 AM »
Mund te vazhdoni qe te postoni ne kyte teme, sepse do ta spostoj tek nje rubrike tjeter pa ndryshuar asgje.

geni

 • Guest
A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet
« Reply #4 on: November 04, 2008, 11:36:59 PM »
Mirmbrema..faleminderit Gerrard ...
Jam dakord , problemi i adoleshences dhe i rinise eshte diçka reale dhe problematike, dhe siç kam shkruajtur me siper nuk eshte e lehte te gjykosh duke jetuar jashte kufijve te ketij realiteti...
Vetem se nuk mund te qendrosh indiferente aq shume injorance qe shikon,  prek dhe per fatkeqesi jo vetem ne fshatra o ne zona te thelleta te vendit tone , por edhe ne ato zona qe dikur ishin por ndofta eshe sot konsiderohen me te çivilizuara...
Tani eshte e vertete qe nje pjese e pergjiegjsise eshte e istituzionit, por duhet te jemi te sinqerte qe nuk eshte vetem  rrjedhoje e nje udheheqje falimentare.Jam e bindur qe faktoret jane te shumta, duke filluar nga FAMILJA , duket se kjo "fjale" po humbet pak vlerat e verteta te saj...pastaj SHKOLLA"arsimi  duhet te jete djepi i diturise ...beh edhe ketu kam pak dyshime e pastaj vjen SHOQERIA....beh shoqeria Shqiptare po shndrrohet ne shoqeri individualiste  ku  funksionon "secili per vete e zoti per te gjithe"
Besoj qe nje problem tjeter eshte prespektiva e rinise se sotme, ndjehen te humbur , pa prespektive , jo kompetitive, ne nje shoqeri ku gjithçka eshte e bazuar mbi imazhin e parate nje i ri qe deshiron te arrij suksesin ne menyra te drejta dhe sakrifica , humb interesat perpara nje bote totalisht te korruptuar...
Por te gjithe keto faktore se bashku nuk duhet te demoralizojne, jam e bindur qe nje popull i zgjuar si i joni do te gjej menyrat per te ndryshuar rrjedhojen e marre , BREZI I RI duhet te ruajtur me nje fisnikeri te rralle , duhet te finacohet mbi te ardhmen e tyre sepse jane e ARDHMJA E ATDHEUT ..... 

Gerrard73

 • Guest
A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet
« Reply #3 on: November 04, 2008, 10:28:56 PM »
Pershendetje te gjitheve, une nuk dua te fsheh kenaqesine time qe Gentiana eshte kthyer te diskutoje me ne. Per te ju kthyer temes qe ABC ka hapur ne menyre shume inteligjente dhe me shume te drejte, edhe se une disa here ne diskutim e siper e kam trajtuar kete teme rreshqitas.
Problemi kryesor mendoj ne Shqiperi i rinise eshte se, shume adoleshent jane duke ngelur pothuajse analfabet kryesisht neper fshatra, ata ne vend qe te shkojne ne shkolle dalin per te punuar ose me keq shendrrohen ne çobane delesh.
Kjo eshte nje gje shume prokupuese per nje vend si tonin, dhe ajo qe eshte edhe me prokupuese eshte se askush nuk e ve ne dukje kyte problem, vetem ne vitin 1930 Shqiperia ka patur kaq analfabet sa ka sot. Ne ne shume gjera ne vend qe te shkojme para jemi duke shkuar prapa, dhe ju lutem te gjitheve qe, mos te fajsojme njeri krah apo tjetrin te politikes, per mendimin tim fajet jane te perbashketa.
Ndersa per te ju pergjegjur pyetjes qe ABC ben, nese ka qendra kulturore apo jo per te rinjet, une nuk e di por besoj se jo.
Ne Shqperi ka shume gjera te tjera, alternative me qendrat kulturore por qe jane duke shkaterruar te ardhmen e te rinjeve si, Bingo, Biliado, qendra te ndryshme bastesh, etj etj, bile ne Tirane eshte hapur edhe nje Kazinò.
Ne Itali qendrat e deferimit per te rinjet kryesisht i organizon kisha, e kam fjalen per oatoret, Gentiana e di shume mire dhe ndoshta edhe ABC qe me duket jeton ne Itali. Persa njoh une edhe ne Shkoder ka nje orator, qe te rinjet shkojne pasdreke dhe kalojne kohen e lir, me aktivitete te ndryshme, dhe mendoj se oratoret do te ishin nje ndihme shume e madhe qe te rinjet shqiptare do te kishin nevoje. Pra ky do te ishte propozimi im.

geni

 • Guest
A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet
« Reply #2 on: November 04, 2008, 06:05:59 PM »

     Mirmbrema.   
      Keni me se te drejte abc....kjo teme eshte shume me realiste dhe aktuale , problemi eshte se shume nga anetaret e forumit si une, jane persona qe jetojne jashte ATDHEUT, dhe si rrjedhoje jemi pak te informuar mbi situatat reale ne Shqiperi. Ate pak qe dime e lexojme neper gazeta, ne interrnet o e shikojm ne televizor, por sido qe te jete brenda nesh lind pyetja se deri ne çfar pike  max-media nuk e influencuar nga politika???...Sa realistike jane lajmet dhe informacionet qe ne kemi ne perdorim???.
Persa i perket pervojes personale , ate pak qe vezhgova kur kete vere ndodhesha ne Shqiperi per pushime, realiteti i adoleshenteve eshte ne REGRESION TE FORTE. Me siguri ne nje jave nuk mund te veja  re se ekzistonin qendra edukative  o kulturore, por ate qe vezhgoja me syte e nje personi normal qe rruget, sheshet , bar e kafe ishin te mbushura plot me djem( shumica)  e vajza...
Fjalori i tyre shpesh here , eshte shume i diskutueshem, menyra e sjelljes akoma me keq , interesi per arsimin , ZERO...nje brez qe eshte i bindur qe nuk nevojitet shkolle dhe arsim per te pasur sukses ne jete...   IDOLOT e ketij brezi jane , “bosat “o vipat e televizionit , pak rendesi ka si kane arritur?? , çfar rrugesh kane ndjekur per ate “sukses” dhe sa mund te zgjase nje “sukses” pa bazamente????abc

 • Guest
A ka ne Shqiperi qendra kulturore per feminjte dhe adoleshentet
« Reply #1 on: November 04, 2008, 11:44:20 AM »
Zoterinj duke pare shqetesimet tuaja per politiken vendosa te hap kete teme qe me duket me e rendesishme sesa ato tema me ngjyra.
Ne Shqiperi ka kohe qe nuk flitet per brezin e ri dhe me duket shume e padrejte nga ju qe perkrahni keto politkane qe ne fushata asnjehere nuk kane permendur qofte dhe nje fjale per femijet tuaj.Jeni te lutur te flisni ne kete teme pa kaluar ne komente te panevojshme.