Author Topic: Papandreu: kriza europiane dhe jo greke  (Read 3811 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Atention

 • Super Anetar
 • *****
 • Posts: 976
 • Postimet: +27/-4
Re: Papandreu: kriza europiane dhe jo greke
« Reply #6 on: November 01, 2011, 05:48:05 PM »
Po te shohim natyren e njeriut dhe te vem re fenomenin e ndjenjes se nevojes per liri qe ka njeriu do te shohim se kur qytet popullohen shum , atehere njerezve ju lind nevoja te dalin jashte qytetit per te kerkuar lirin , qetesin dhe ajerin e paster keshtu ndertohen edhe Shpit jashte qyteve per tu relaksuar , por kur ato shtohen shume kthehen serish ne qytet dhe keshtu lind nevoja te dalesh serish prej saj duke dashur te dalesh e te qetesohesh ne dete e oqeane nese tokat te gjitha jan populluar dhe keshtu mund gradualisht te fillojne te popullohen edhe detet e oqeanet si akoma edhe nentoka .
Por ne fund kur te gjitha keto te jen populluar dhe mos te ket me hapesire ne tok per popullim , atehere detyrimisht do lindi nevoja te cajme drejte hapesires dhe popullimit ne planete te tjere . Por ngaqe njeriu ka llogjiken dhe mundet te arsyetoj e te parashikoj drejte se ardhmes atehere duhet praktikuar shprehja :"duhet te gatuash para se te gri urija" dhe keshtu sa ende nuk kan arritur gjerat ne nivele aq alarmante duhet te investohet te hecet drejte hapesires sa me shpejte . Globalizimi natyrisht qe eshte nje gje shume e mire dhe duhet hecur drejte saj , por kur rreth e rrotull ke te besh me popuj barbar e genocidista dhe kamikaz nacionalista sic kemi neve rreth e rrotull vendit ton , atehere globalizimi nuk mundet te vije . Qe te arrihet ideja e globalizimit duhet me pare te gjith njerezt edhe te gjitha shtetet te ken te drejta dhe kushte te barabarta si edhe duhet te drejtohen nga qeveri vertet demokratike duke perhapur ne media e ne shtyp nje fryme bashkepunimi e bashkejetese midis popujve edhe jo sic ndoth me popujt perreth Shqipetareve qe sapo tju jepet mundesia turren si bishat e egra dhe bejne genocid sepse jan teper te fryre me propaganden fashiste te  qeverive te tyre .
Neve Shqipetareve mbase vertet do na pelqente te besonim se po hecim drejte globalizimit , pa kufij , pa nacinalizma dhe drejte nje bote ideale ku te gjith popujt do jetojme ne paqe te bashkuar por keto vetem sa syt i kemi te mbullura dhe jemi ne enderr se me kushtet reale kjo eshte vetem nje enderr , mjafton te tregosh se cfar kan ber ne veri fqinjet tan dhe cfar vazhdojne te bejne dhe cfar jan duke bere ne jug fqinjet tan te tjere e cfar kan bere qe te kuptosh se nese do arrihet globalizimi neve Shqipetareve duhet te na vije ndermend te fundit sepse sipas edhe statistikave te fundit numri i emigranteve Shqipetar te vrare ne Greqi nga greket vetem gjat 15 vjeteve te fundit arrin ne 94 dhe sipas deklaratave te fundit nga banka Zvicerane u raportua se Greqia ka mbi 200 miljard euro ne banken e Zvicres , sasi kjo qe do mund ta shlyente borxhin e Greqise dhe pa u nevojitur tjua falnin borxhin , por kaq dinak jan fqinjet tan saqe keto para baraz me thesarin e diktatorit me te pasur ne bot Gadafit e mbeshyen edhe europa jua fali gjysmen e borxhit dhe Greket e kan pushtuar ekonomikisht Shqiperine por tani mbas faljes se borxhit ata munden te cajne edhe me fuqishem ne Shqiperi duke e rritur trysnin e sundimit grek ne Shqiperi .
Un besoj se nje dite vertet globalizimi do te arrihet dhe te gjith njerezit e shtetet do jen te barabarte dhe do te shikohen si te barabarte pa dallime fesh , krahinash, ngjyrash e,t,j... por kjo mundet te arrihet vetem nese qeverit qe do ken keto shtete do jen vertet demokratike , te pergjegjshme dhe largepamese .

Offline Atention

 • Super Anetar
 • *****
 • Posts: 976
 • Postimet: +27/-4
Re: Papandreu: kriza europiane dhe jo greke
« Reply #5 on: October 31, 2011, 08:14:49 PM »
Greqia brenda Shqiperise eshte jashtezakonishte shume e fuqishme dhe ky eshte nje problem jashtezakonisht shum i math , sepse vartesia ekonomike sjell edhe te gjitha vartesite e tjera si ato politike e me von ushtarake e,t,j...

Ekonomikisht Shqiperia mundet te thuhet se eshte totalisht e pushtuar nga Greqia , mundet kjo mos te duket ne sy te pare por nese e kerkon njecik me me thellesi kupton se mbi 60% e bizneseve ne Shqiperi jan greke dhe punojne per Greqin dhe madje do mund te thosha se jan edhe shume me teper se 60% pasi kan zen pikat me kyce ne te gjith Shqiperine .

Nevojiten reforma politike shume te fuqishme brenda Shqiperise qe te mund te forcohet shteti Shqipetar dhe te mundet te fitoje nje pavaresi nga Greqia .

Tani qe jam ne Shqiperi sa me shum kalon koha arrij te kuptoje gjithnje e me mire perse Shqiperia e kishte kaq shum te pamundur qe te arrinte te ndihmonte sado pak emigrantet Shqipetar ne Greqi , pasi nese Shqiperia do te bente nje hap te tille greket do ja shtrengonin lakun edhe emigranteve por edhe Shqiperise perbrenda saj .

E vetmja qe na ka ngelur ne dore te bejme eshte tju bejme thirrje te gjith Shqipetareve te bojkotojne cdo gje Greke , cdo produkt Grek dhe cdo restorant , lokal , teater , qender tregetare e,t,j...
Nese dicka ju le dushim se mundet te jet Greke braktise dhe mos jep para per Greqin.

« Last Edit: October 31, 2011, 08:28:49 PM by Atention »

Offline Atention

 • Super Anetar
 • *****
 • Posts: 976
 • Postimet: +27/-4
Re: Papandreu: kriza europiane dhe jo greke
« Reply #4 on: October 29, 2011, 07:10:49 PM »
Greket jan me mireqenjen me te mire nga te gjithe ne Ballkane sepse kan politikan shume te afte , te pergjegjshem , te zgjuar e shum partiot .

Ndersa neve Shqipetaret jemi te fundit ne Ballkane sepse i kemi politikanet fiks te kunderten e grekeve , te pa afte , te pa pergjegjeshem , injorant e shum antikombetar .

Ne Shqiperi duan ti nxjerin parat duke shitur detin tek greket , duke dhen toka per kisha e varre tek greket e duke shitur pothuajse gjysmen e Shqiperise tek greket si edhe duke shitur gjysmen tjeter tek Italianet apo duke importuar plerat e gjithe europes e,t,j...

Ndersa Greket kan pothuajse 200 vjet qe vjelin europen dhe do vazhdojne ta vjelin edhe per sa kohe do jen ende pjese e BE-s.

Greket jan grepi ne sqepin e peshkut Europ.

Offline Atention

 • Super Anetar
 • *****
 • Posts: 976
 • Postimet: +27/-4
Re: Papandreu: kriza europiane dhe jo greke
« Reply #3 on: October 28, 2011, 08:48:16 PM »
Greket jan jashtezakonishte shum te afte ne politike , ne shqipetaret so ishim shume te lumtur po te kishim politikan te afte qoft edhe sa gjysma e grekeve .

Tani e vetmja qe i ka ngelur politikaneve Shqipetar eshte te kerkojne te na heqin borxhet edhe neve dhe te uli shteti taksat ketu ne Shqiperi pasi taksat jane shume te larta ne raport me rrogat qe marin njerezit dhe sidomos ne ushqime , mbase me vone kur te kemi arritur ne ketu ne Shqiperi te ngrejme industrin vendase te ushqimeve dhe te prodhojme vet ushqimet , atehre mbase edhe do mundesohet te rriten taksat per ushqimet dhe mos te ndihen kaq shume , pasi per momentin ushqimet jane me shtrenjte edhe se ne Greqi ketu dhe cilesia e ushqimeve nuk eshte aq e mire sa e Greqise . Prandaj le te heqi taksat mbi ushqimet shteti deri sa te fillojme te prodhojme vet ushqimet .Dhe shteti duhet te vendosi ligj qe rroga me e ulet ne Shqiperi te jet jo me pak se 305 euro ne muaj se ndryshe njerezve nuk ju dalin parat per te nxjere muajin edhe nese punojne cdo dite .

Offline Staff

 • Administrator
 • Anetar i Vjeter
 • *****
 • Posts: 608
 • Postimet: +4/-0
 • Gender: Male
Dhe sa kohe do te zgjase Europa e bashkuar?
« Reply #2 on: October 25, 2011, 09:06:58 PM »
David Cameron eshte nen persionin e deputeteve konservative per referendum ne lidhje me qendrimin e Britanise se madhe ne Europen e Bashkuar?

Europa e Bashkuar me monedhen e saj Euro po kthehet ne nje kamp ku dominojne Gjermania dhe Franca.
Cdo vendim financiar apo politik varet nga qendrimi i Merkel dhe Sarkozi!

Nqs Greqia falimenton dhe del nga Euro kjo do shenoje falimentimin e Euros dhe si pasoj ndoshta dhe pasoja te tjera ne te ardhuren e Europes se Bashkuar.


Offline Staff

 • Administrator
 • Anetar i Vjeter
 • *****
 • Posts: 608
 • Postimet: +4/-0
 • Gender: Male
Papandreu: kriza europiane dhe jo greke
« Reply #1 on: October 25, 2011, 09:03:50 PM »
Para fillimit të samitit të liderëve të BE, kryeministri grek Papandreu iu bëri atyre një apel për të qënë më efikasë dhe më të shpejtë në vendime.

Kryeministri George Papandreu deklaroi për gazetarët se “kriza ekonomike nuk është greke, por evropiane”, duke përsëritur se Greqia ka provuar se po ndërmerr hapat e nevojshëm për ta bërë ekonominë e vendit të qëndrueshme.

“Ne jemi njerëz krenarë që meritojnë respekt,” tha Papandreu, duke shtuar se grekët kanë marrë përgjegjësitë e tyre me dhimbje të madhe. “Kriza nuk është greke, por evropiane. Si evropianë, ne duhet të veprojmë me vendosmëri dhe në mënyrë efektive, “tha ai.

Edhe gjatë takimit me Komisionerin evropian Evropian Barroso Papandreu deklaroi se “mjet i fuqishëm i bisedimeve janë sakrificat e popullit grek,” duke shtuar se “tani është ora e Evropës”. Siç tha Papandreu, këto vendime duhet të jenë të tilla që të shkojnë drejt një “Evrope të solidaritetit”, duke theksuar se çdo ditë humbet besimi në institucionet evropiane dhe funksionimin e Bashkimit Evropian.

Kryeministri theksoi se Greqia ka bërë lëvizjet e kërkuara dhe të duhura për të zbatuar programin e saj të rregullimit ekonomik dhe për vënien e ekonomisë në baza të qëndrueshme. “Tani është koha qëe Evropa të marrë vendime që do të jenë vendime historike.”