Author Topic: ENVER HOXHA  (Read 3582 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Atention

 • Super Anetar
 • *****
 • Posts: 976
 • Postimet: +27/-4
Re: ENVER HOXHA
« Reply #4 on: December 30, 2011, 08:14:53 PM »
Libri biografik për Enver Hoxhën i shkruar nga Blendi Fevziu është djegur në Ferizaj të Kosovës në shenjë demonstrative kundër asaj që thuhet në këtë libër. Ky grup qytetarësh e ka cilësuar librin si propagandë ndaj figurës së Hoxhës. Ata e përforcojnë këtë qëndrim me argumentin se “libri është shkruar nga nipi i Esat Pashë Toptanit”.

Një prej njerëzve që ka ndërmarrë këtë hap është edhe Remzi Hasani, profesor filozofie. Ai është shprehur se njerëzit duket të krahasojnë librin e Fevziut me librin e para 30 viteve të shkruar nga 12 gazetarë të agjencisë së lajmeve Tanjug me titull “Shqipëria e Enver Hoxhës”.

“Dallimi qëndron në atë se para 30 viteve për Enverin shkruanin ata të cilët e konsideronin si armikun numër një për shtetin jugosllav, ndërsa tash po bëhet nga një autor, i cili është ushqyer me propagandë dhe urrejtje për këtë figurë të ndritshme të kombit. Dallimi qëndron në atë se ky i dyti është shqiptar dhe është nipi i Esat Pashë Toptanit”, ka thënë Hasani. Qytetarët e Ferizajt që i kanë vënë flakën dy librave njihen si përkrahësit e “Frontit popullor për kultivimin e veprës revolucionare të Enver Hoxhës”.


Enveri si figur historike kombetare ka qen edhe i mire edhe ikeq, mund te themi se ka qen 30 vjet i mire dhe rreth 10 vjet i keq. Por ajo qe mbajne mend me shume njerezit natyrisht jane vitet e fundit te jetes se tija dhe krizen e thelle qe vinte gradualisht ne rritje dhe per kete arsye mund ta quajme personazh te keq, por duke harruar ketu gjith vitet e tjera me perpara se cfar beri ky person. Keshtu dy persona qe kan mendime te ndryshme mbi figuren e E.Hoxhes , njeri pozitiv dhe tjetri negativ, kan qe te dy te drejte dhe mund te debatojne per kete me ore te tera dhe te shkaterrojne nervat e tyre duke gjetur argumante pozitiv edhe negativ per te. Personalisht besoj se nuk ka njeri qe te udheheqi nje vend edhe te jet vetem pozitiv, sigurisht qe do beje edhe gabime, mbase diku do favorizoj disa dhe diku tjeter mundet te shtypi disa te tjere dhe keshtu per disa do jet pozitiv dhe per disa te tjere negativ po keshtu edhe Enveri, nuk eshte gje e lehte te udheheqesh nje vend te vogel si Shqiperia me shume se 40 vjet me miljona probleme qe kishte asaj kohe, sigurisht qe duhej, organizim, planifikim, tru dhe bashkerendim forcash qe te arrije ta nxirje vendin nga situata e pas luftes qe ishte. E verteta eshte se u ben shume asaj kohe, por vitet e fundit kur kriza filloj te thellohej duhej te fillonin edhe ndryshimet, se kur nuk ka me evolucion dhe gjendja fillon te rrije statike, atehere do te thot se ka ardhur fundi dhe sistemi po kalbet, pikerisht aty duhej te fillonin ndryshimet por qe nuk u ben dhe e katandisen vendin deri ne ate pike. Enver Hoxha me e keqa qe beri ishte vrasja e shokeve te tija dhe sidomos kurthi qe ra Enveri duke u bazuar mbi letrat qe i dergonin kunder Mehmet Shehut deri sa ai i besoj ato dhe i kanalizoj rruget per ta cuar M.Shehun drejte vetevrasjes. Aty besoj se ne nje far menyre Enveri ngjalli percarjen, pasi shum njerz qe e njifnin konfidencialisht M.Shehun dhe kishin luftuar bashke me te, nje prej te cileve edhe gjyshi im mbartnin rrespekt per te dhe sidomos kur e varrosen M.Shehun pa ceremoni, aty ceshte e verteta filloj te ndjehej edhe padrejtesia, gjyshi im tha :<<shikoni si e varrosen sikur te ishte "qen">>, ndersa "Hysni Kapon " e varrosen me ceremoni, qe ca vendi zinte atehere M.Shehu ne krahasim me H.Kapon!
Pra i njejti gabim qe behej atehre vazhdon edhe sonte, njerzit qe kan kontribuar per kombin, varrosen sikur mos te meritonin asnje gje, ndersa te tjere sikur jan heronj. Un them se servilizmi ketu ne Shqiperi tejkalon cdo limit dhe e nxjer situaten jashte llogjikes .
« Last Edit: December 30, 2011, 08:40:28 PM by Atention »

Offline Atention

 • Super Anetar
 • *****
 • Posts: 976
 • Postimet: +27/-4
Re: ENVER HOXHA
« Reply #3 on: March 18, 2011, 07:51:37 PM »
Enveri ka pasur dhe shum ane negative , por ne pergjithesi ka pasur vlera shum pozitive ne shtetformimin e SHqiperise. Pa ate Shqiperia nuk do mund te ekzistonte e lire edhe e pavarur , ka vetem 30 vjet qe ka vdekur dhe sa shpejte na futen te tjeret nen thundrat tyre dhe na kontrollojne komplet dhe na detyrojne te bejme ca duan fqinjet dhe jo te bejme neve ate qe duam te bejme.
Shqiperia eshte e pushtuar tjeter se duket nga jashte sikur ende ekziston, pushtimi sot nuk eshte nepermjet vendosjes se kufijeve por duke i mar kalat nga brenda dhe Shqiperia eshte mar nga brenda dhe te gjitha taksat qe paguan populli Shqipetar shkojne ne buxhetin e udebes. Enver Hoxha ja shtypte kokat udebasheve dhe jo ta linte Shqiperin te katandisej keshtu .

Sikur te ndothte sonte genocidi kunder cameve , jam shum i sigurt se Shqiepria nuk do tju hapte fare kufijet , ose do ti bente genocid te dyte ne SHqiperi. Kete mundesh ta veresh edhe gjat bashkepunimit te Saliut me Sllopodanin nder kohe qe Serbet digjinin edhe vrisnin kosovaret edhe Bosnjaket , por kete mundesh ta veresh edhe gjat urdherit te dhene nga Saliu per te hapur zjarr mbi popull ne 21 Janar qe Saliu nuk eshte Shqipetar, ai eshte aty per ti sherbyer interesave udebashe dhe per te realizuar kete ai do vrasi edhe te gjith Shqipetaret nese i behen penges.

Gjat vizites ne Shqiperi te Geits qe kerkoi nga Berisha te filloj rregjistrimin e popullsise dhe Berisha ju pergjigj se po do ta bente pasi jua kishte premtuar. Kjo eshte ne interes te math te fqinjeve dhe kete injorance te Saliut po mundohen ta shfrytezojne ne maksimum fqinjet per te perfituar sa me shume dhe nuk besoj se Saliu eshte aq shum injorant sa Shtiret se eshte , se edhe po te ishte , jan cuar ka q e kaq organizata qe po thon hapur ne media se cpo kerkone te behet dhe Saliu perseri ben syt e shtremberta e veshet shurdh , qe ajo qe po shkon te beje eshte nje genocid i ri kunder popullit Shqipetar , duke krijar nje Cameri te re ne jug te Shqiperise e duke tkurrur , zvogeluar edhe azgjesuar Shqiperine.
Po jo vetem Saliu , por edhe ne opozite jan gjithashtu plera qe me siguri do jen telidhur me ndonje tjeter qark , pasi e lejojne Saliun te beje cte doje , duke e ditur shume mire qe cdo gje qe Slaiu po ben eshte ne dem shum te math te Shqipetareve , por opozita e Shqiperise gjithashtu hiqet sikur nuk ka se cfar te beje pasi edhe ajo eshte vetem per te mare karrigen dhe po te njejtat politika ka per te ndjekur pa me te voglin dyshim , mos te harrojme se kur ishte Nano ne pushtet donte te importonte plerat ne Shqiperi , politike te cilen po mundohet ta zbatoje sonte Saliu, mos te harrojme se edhe PS ne programin e saj kishte nje pike ku flitej per mbrojtje te minoriteteve , ku sonte minoritet edhe pa asnje lloj te drejte jan Shqipetaret qe kan 20 vjet qe nuk kan shtetin e tyre, mos te harrojme ligjin 1501 per pronat qe E.Rama thot se do ti japi tapi minoritareve qe te ken me dokument tokat qe nuk jan te tyret , por qe perfituan nga miresia e Shqipetareve qe i strehuan aty ku jan e sonte po na nxjerin se paskemi qen neve qe erdhem ne ato toka e se nuk na qenkan keta qe erdhen aty.
Te gjith jan antishqipetar , Shqipetaret e vertet nuk do ti lejojne kurr te fuqizohen edhe te krijojne parti edhe per me teper te arrijne te drejtojne Shqiperine , ata luftohen qe ne embrion para se te lulezojne.
Keta tradhetar, injorata apo te shitur qe jan ne krye te partive politike te Shqiperise me hapin barkun e me bejne qe te vjell cdo dite , urrej veten qe jam Shqipetar, kur do mar ndonje nenshtetesi amerikane te iki nga muti qe na kan zhytur keta kalbesira.
« Last Edit: March 18, 2011, 08:15:21 PM by Atention »

Offline adrian ibruli

 • Global Moderator
 • VIP
 • *****
 • Posts: 2.848
 • Postimet: +32/-1
Re: ENVER HOXHA
« Reply #2 on: March 18, 2011, 07:37:26 PM »
Enver Hoxha; Ka qene nje kriminel dhe nje njeri qe e zhvleresoi shqiptarin, nuk do te thote se meqe doli nje me i poshter se Enveri dhe patjeter duhet te lavderojme kete qe si duket Zoti, na e beri peshqesh me ndihmen e budallallekut tone qe e kemi me oke. Ahmet Zogolli, Enver Hoxha, Sali Berisha: Jane tre plehrat dhe diktatoret qe vete shqiptaret me deshiren e tyre i dhane mbeshtetje ne fillimet e tyre, por qe mbrapa i urryen.

Offline Atention

 • Super Anetar
 • *****
 • Posts: 976
 • Postimet: +27/-4
ENVER HOXHA
« Reply #1 on: March 18, 2011, 06:43:08 PM »
.
« Last Edit: October 02, 2011, 11:06:03 PM by Atention »