Author Topic: Edi Rama i therret Enverit  (Read 3585 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline shara63

 • I Regjistruar
 • *
 • Posts: 3
 • Postimet: +0/-0
Shkaterrimi perfundimtar i Fabrike se Llambave
« Reply #4 on: November 23, 2015, 08:51:49 PM »

 Kisha disa vite qe, nuk me behej qe te shkoja ne ate rruge, qe kisha shkuar me mijera here.
Se fundemi, sebashku me nje shokun tim, Ing.Mitaq  Kllapi, edhe ky punonjes ne fabrike si drejtues,vendosem te shkojme nje here per te pare se ku ishte katandisur Fabrika e Llambave.
Pame gjitheandej ,por nuk kishte asnje mundesi qe te dalloje ndonje shenje te asaj karabinaje qe, prodhonte aq shume llamba dhe mbajti te punesuar me qindra punonjes.
U shtangem kur ne,nuk pame asnje shenje te saj.Fabrika ishte shembur e gjitha dhe nuk mund te dalloje se aty ka qene ndertuar nje fabrike.
Te themi te verteten ,syt tane u perloten.
Shkuam per te pire nje kafe aty afer dhe, kujtimet vinin rrjedhshem.Kujtuam vitet e rinise qe kaluam aty.Kujtuam shoket dhe shoqet, me te cilet, ndame gezimet dhe hidherimet.
Here pashere,parafyteronim fillimin e punes ne mengjes.Sapo punonjesit zbrisnin nga autobusi,merrnin rrugen sejcili per ne repartin dhe vendin e tij.
Kujtuam shume punonjes pararoje,kujtuam edhe disa nga kuadrot e para te kesaj fabrike si,Liljana Nomanin,Baki Balilin,Olimbi  Myshkerin,Teki  Muken,Gaqo
Danon,Sofika Koken,Mirjana Kondon,Platon Arapin,Bari Cenaj,Engjell Li├žaj,Leonard Bazinen,Pandeli  Karrocjerin,Areti  Kukurin e te tjere te cilet kane lene aty rinin e tyre.
Kemi kerkuar dhe kerkojme qe, pergjegjesit e shkaterrimit  te ketyre pasurive nje dite te pergjigjen,kushdoqofte ai.

                                      Me rrespekt
                                   Sharaf   CukallaOffline lidabica

 • VIP
 • ***
 • Posts: 5.428
 • Postimet: +22/-47
Re: Edi Rama i therret Enverit
« Reply #3 on: November 27, 2009, 10:33:25 PM »
NUK KA NJERI NE BOTE TE KTHEJE SHQIPERINE NE DIKTATURE!!!

Offline adrian ibruli

 • Global Moderator
 • VIP
 • *****
 • Posts: 2.848
 • Postimet: +32/-1
Re: Edi Rama i therret Enverit
« Reply #2 on: November 27, 2009, 06:44:41 PM »
Edi Rama ka dal dhe pa brek, pse sja permen, apo aty ste pelqe, po meje mir o zyb se ndoshta takohesh ndonjiher dhe del ndonji gjo.

ILIRIALIVE

 • Guest
Edi Rama i therret Enverit
« Reply #1 on: November 27, 2009, 06:29:34 PM »
Edi Rama me qujne ne emer
nuk jam peder as nuk jam femer
vec keshtu mu me thone
se kam ne zemer partin tone
o Enver ne cna ka gjet
pa zot shpija na ka mbet
cohu ti nje here nga vorri
dil e shif ne fund te oborrit
si eshte ndertua shiperia
sa te qeshur jane femija
o enver cna ndodhi
te kan qit edhe ty nga vorri
une po luftoj me gjithe shpirte
qe mos te lejoj demokraci
por kan hap kisha kan hap xhami
populli kurrma nuk po heq zi
i kan hek te gjithe rracionet
buke kane boll edhe pa talone
nuk di si me vepru
porosite tua me i zbatu
po mundohem me gjithe shpirte
por kta jan lidhe me Amerik
Sali Beriasha te ka tradhtu
me Anglezet eshte bashku
une po luftoj per me ndal
Demokracia ne shqiperi mos me ardhe
por populli ka deshire
per me kene sa ma te lire
po une nuk di se cfare me ba
vetem si ti me i vra
enver si i zhduke ti 50 mije
si burogose 100 mije
une po mundohem per me luftu
veprat tua me i zbatua
ne zemer te kam per jete
edhe pse ti ke vdek
komunizmi do te lulzoj
se baba im keshtu me mesoj
edhe pse une votat i humba
jam tuj nejt si ne thumba
o enver ty tu rrite ndera
si na ke ba si gengstera
une jam klysh komunisti
i kapi punet per bishtit
nuk do ta la popullin te lire
se enveri e kishte mire
me diktature  do ta broj
veprat enveriste qe na mesoj
kam shoke pak me kan mbet
gazeta korrieri nuk ka vdek
zeri i popullit cdo dite del
por e blejn vetem gabel
o enver po ta jap fjalen
demokracine do ta ndali