Author Topic: Rinia Shqipetare .  (Read 6554 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline adrian ibruli

 • Global Moderator
 • VIP
 • *****
 • Posts: 2.848
 • Postimet: +32/-1
Rinia Shqipetare .
« Reply #7 on: August 20, 2009, 07:36:18 AM »
    Ku ke fusha e druve, a si.

Offline florida

 • VIP
 • ***
 • Posts: 1.575
 • Postimet: +14/-3
Rinia Shqipetare .
« Reply #6 on: August 20, 2009, 04:09:27 AM »
TE PRANOSH QE SHQIPERIA KA POLITIKAN ESHTE SIKUR ELBASONI KA RAF BRAZILIN 5-0.

Offline adrian ibruli

 • Global Moderator
 • VIP
 • *****
 • Posts: 2.848
 • Postimet: +32/-1
Rinia Shqipetare .
« Reply #5 on: August 19, 2009, 11:02:58 PM »
   Per mendimin tim rinia shqiptare, me aq sa kam pare, eshte shume e zhvilluar, ne cdo aspekt, qofte nga veshja, qofte nga mentaliteti e tj. Po flas per Tiranen e qytetet e medha, qe i kam pare vete. Ne kohen tone rinia skishte asnje lloj mundesie dhe si gjuhe te huaj, kishim rusishten, qe asnje se kishte qejf dhe kurre se mesuam, sot une shof qe   te rinjte shqiptare dine nga tre a kater gjuhe te huaja. Flas me te rinj gjerman ketu dhe shof se jan shum larg me rinine shqiptare, per sa u perket njohurive te pergjthshme. Problemi tek shqiptaret eshte akoma frika qe i ka kapluar, ketu e 60-vjet. Kesaj frike duhet ti largohet rinia shqiptare. Neqoftese politikanet do te kishin mentalitetin qe ka sot rinia shqiptare, ne do te kishim hyre me kohe ne BE.

Offline Atention

 • Super Anetar
 • *****
 • Posts: 976
 • Postimet: +27/-4
Rinia Shqipetare .
« Reply #4 on: June 11, 2009, 12:56:16 AM »
Po s'pate par bot me sy  8) natyrisht qe ashtu si thua ti do jet . :-X

Offline lidabica

 • VIP
 • ***
 • Posts: 5.428
 • Postimet: +22/-47
Rinia Shqipetare .
« Reply #3 on: June 10, 2009, 11:54:54 PM »
po mire a e ke miresine dhe mundesine te mendosh?
Si thua ti je njesoj si ne vendet e perparuara shume me pare se ne???Ai qe ka mundesine ekon.udha e mbare ,per me mire,por kjo nuk te jep te drejten te masakrosh me debatet e tua shterpe arsimimin ketu ne vendin tone.per bukuri po mesijne dhe po dalin ne jete te rinjte edhe ketu.
Mos bej kundershtira te ketij lloji se i bije niveli i debatit ketu,ok?

Offline lidabica

 • VIP
 • ***
 • Posts: 5.428
 • Postimet: +22/-47
Rinia Shqipetare .
« Reply #2 on: June 09, 2009, 06:29:07 PM »
mos nxi cdo gje se nuk arrin dot pasi jane te gjitha mundesite per ate te ri qe do te studijoje dhe te punoje.Sigurisht qe ketu nuk eshte Amerike por eshte shume mire se eshte vendi jot dhe per mundesite qe te jep ,kush eshte i zoti t;i kape bravo.

Offline Atention

 • Super Anetar
 • *****
 • Posts: 976
 • Postimet: +27/-4
Rinia Shqipetare .
« Reply #1 on: June 08, 2009, 01:52:43 AM »
Per mendimin tim Rinia Shqipetare eshte me afer Avganistanit sesa afer Europes .
Ne nje vend qe edhe foshnjet mesojne se si te perdorin pistoleten e Kallashin sikurse ajo do ti zgjithte te gjitha problemet e jetes ne vijim ne vend te inkurajoheshin nga prinderit te studjonin sa me shum neper Shkolla qe te mundeshin te ishin qytetar te denje te europes me von sepse sonte lufta ndodhet ne degen e inteligjences dhe jo ne dhune ashtu si eshte katandisur Shqiperia ketu e 20 vjet tani .
Ku prinderit i ven femijes emrin Luan sikurse duan qe te jet mbreti i xhungles ashtu si faktikisht eshte realiteti ne Shqiperi qe jeton vetem kafsha me e forte fizikishte sepse ligjet e Shqiperise nuk ndryshojine shum nga ligjet e xhungles .
Apo te tjere i ven emrin femijes Toni Montana , duket se sa afer europes jemi ........
Rinia Shqipetare eshte ajo qe ben jeten me te veshtire dhe ka me pak te drejta nga te gjitha rinit e tjera europjane dhe keshtu nuk mundemi te pretendojme edhe shum per te ardhmen e Shqiperise .
Sepse e ardhmja e Shqiperise eshte rinija e saj , por me nje rini qe ndejen e pa mundur te bej gjera sepse nuk i lejojne rrug te bej gjera , e ardhmja e Shqiperise duket e zymte .

E verteta eshte se rinia Shqipetare ishte teper energjike dhe teper ambicioze te hecte perpara edhe te arrinte te ndertonte te ardhmen qe per fat te keq ju mohua nga sistemet politike te kaluara , por tani faktore te tjere i behen barre rinis Shqipetare dhe e frenojne ate te heci ashtu si ajo e ka hapin .

Europa ka hecur Shqume ne programet rinore per te krijuar breza me te afte , por per fat te keq keto te drejta nuk mundet te gezoje rinija Shqipetare sepse na i mohojne ato qeverrite tradhetare , mashtruse , grabitqare , ku mbizoteron miku e paraja e jo meritokracia .

Per fat te keq korrupsioni ndothet thell tani me ne cdo qeliz te mendjes se trurave Shqipetar qe gezojne nje post ne shtet dhe nuk humbasin rastin te pasurohen me c'menyre munden dhe sa me shpejte duke mbyllur syte ndaj te vertetes e drejtesise .

Eshte e veshtire te ndryshosh gjera ne Shqiperi eshte me te vertet teper e veshtire , por duhet kurajo e besim dhe mbi te gjitha organizim e mendje te paster per te vepruar sakte e vendosur gjerat ne vendin e vet .

Rinia Shqipetare ka kaluar veshtiresit me te medhaja nga te gjitha brezat e rinive Shqipetare qe nga 1945 e keteja  ,
duke filluar ketu nga diferenca e madhe ekonomike qe kan me rinin e huaj dhe mundesite qe ju krijohen natyrishte jan shum her me te vogla se rinija e huaj .
Duke shkuar tek padrejtesite e tjera te medha qe ju behen nga sistemi politik sa brenda e jashte Shqiperise , e deri tek detyrimi per mergim ne dhe te huaj larg te afermve te tyre .
E deri tek mundesite mikroskopike qe ju jepen per shkollim .
Apo neperkembja edhe rracicmi qe ndihet akoma edhe ne Shqiperi kundrejte rinise Shqipetare edhe ne pergjithesi komplet popullit Shqipetar e jo me ne dhe te huaj qe keto do jen edhe me te duksheme natyrisht .

Per mendimin tim rinia Shqipetare eshte nje rini qe i jan ber shum padrejtesi dhe rrjedhimisht eshte detyruar te jet nje rini e djegur .

Duhet nje pune shum e madhe nga politika SHqipetare qe te risjelli perseri ne sken nje rini energjike , inteligjente dhe bashkqytetar te denj europjan , se deri tani rinia Shqipetare nuk meriton me teper se te meret neper kembet e europjaneve .

Dhe po e mbyll kete Shkrim duke ber perseri pyetjen qe kam ber shum  her ne kete forum ; Perse ne Shqiperi nuk behen protesta aq sa behen ne vendet e tjera te europes ?
 Protestat ne vendet e tjera te europes fillojne nga inteligjenca dhe rinia qe ndodhet ne universitete si edhe nga sindikatat e ndryshme ne keto vende , por nuk shifen dhe kaq shum protesta ne Shqiperine qe po shkon drejt ferrit .Kjo do te thote se jetojme akoma ne diktature dhe se akoma Shqipetaret nuk e kan lirine e fjales edhe te shprehurit lirshem si as organizimin edhe informin e duhur gjera te cilat perbejne parimet themelore te nje demokracie te vertete .
Kur prinderit tane rrezuan komunizmin donin te ndertonin nje Shqiperi me te mire dhe nje te ardhme me te mire per femijet e tyre me me teper te drejta edhe me teper liri , por per fat te keq realizuan te kunderten .
Tani ndodhet besoj ne doren e brezit tone te vendosim per te ardhmen tone edhe te Shqiperise dhe ajo varet nga veprimet qe neve do te bejme ne vijim dhe besomni se 20 vjet kemi ber gabim duke besuar te njetit e te njejtit me premtime shum dhe kur vjen puna premtimet na dalin mashtrime e tallje .

Besoj sa ka ardhur koha te provojme dicka te re , dicka qe nuk ka qen me pare ; le ti japim nje shanc Edi Rames se te pakten ne Tirane ka bere pun dhe kete nuk mundet ta mohoj askush se vetem nje njeri qe i ka te plasura nuk mundet te shikoje punen e bere ne kryeqytet .Natyrishte qe do mundej besoj te bente edhe shum me teper nese nuk do te kishte luften me qeverrine e Sales ta pengonte por gjithsesi besoj se e meriton te jet te pakten ne prove nje 4 vjecar si kryeminister , nder kohe qe kemi besuar tek kriminelet , mashtrusit , tradhetaret per 20 vjet rrjeshte .
« Last Edit: June 08, 2009, 01:59:41 AM by Atention »