Author Topic: Norvegjia zbulon burim te ri nafte te barabarte me Katarin.  (Read 3410 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Atention

  • Super Anetar
  • *****
  • Posts: 976
  • Postimet: +27/-4
Norvegjia zbulon burim te ri nafte te barabarte me Katarin.
« Reply #1 on: October 22, 2011, 02:05:21 PM »
Ne 3,3 miljard fuci nafte llogarit kompania Norvegjeze Statoil burimin e ri te naftes Aldous/Avaldnes qe zbuloi kohet e fundit ne detin e veriut , e cila nese vertetohet do te jet edhe zbulimi me i rendesishem i 2011 per sa i perket burimeve te naftes.
Kompania Norvegjeze llogarit qe burimi i ri i naftes do ti sjelli cdo dite 800 mije fuci , sasi e perfaret me ate te Katarit, ne kohen qe te gjithe konsideronin se pjesa me e madhe e naftes ne detin e veriut ishte nxjer .
Kompania Norvegjeze deklaroi se burimi i ri i naftes qe u zbulua kohet e fundit eshte shume here me i math sesa kishin llogaritur fillimisht . Keshtu vleresimi per sjelljen e nafets u dyfishua te premten duke i cuar aksionet e Statoil me larte rreth 3% sic u deklarua ne lajmet Routers.
Nafta nuk egjendet ne thellesi te madhe por ne siperfaqe gje qe ja rrit shume vleren . Kompania Norvegjeze eshte shum me fat sivjet duke bere zbulime te rendesishme ne Brazil , detin Barends.
Specialietet e Statoil pretendojn se kompania do jet gati te filloje nxjerjen e naftes ne 2017 duke perllogaritur se ky burim nafte do ket rreth 30 vjet jet . Perllogaritet qe per te nxjer sasine e duhur te aftes nga ky burim duhet te ngrihen 3-4 puse .

Dhe atije ku te gjith pretendonin se nafta po mbaronte ne planetin ton edhe te gjithe po shkonin drejte zbulimit te burimeve alternative te energjise per te ven ne levizje automjetet , ketu duket se paskan gabuar paksa .